Архів якісних рефератів

Знайти реферат за назвою:         Розширений пошук

Меню сайту

Головна сторінка » Мовознавство

Будова слова (урок)

Мета: систематизувати й узагальнити вивчене про значущі частини слова; з'ясувати рівень засвоєння знань, сформованості вмінь і навичок з теми "Значущі частини слова”; розвивати логічне мислення увагу, пам'ять;

формувати вміння застосовувати здобуті теоретичні знання на практиці;

удосконалювати навички самостійної роботи;

збагачувати словниковий запас учнів;

виховувати повагу, любов і шану до найрідніших людей.

Тип уроку: урок-звіт.

Завдання уроку:

1) співпрацювати в групі, в парі;

2) вміти пояснити свою позицію іншому;

3) берегти навчальний час;

4) вчитись бачити найголовніше, найсуттєвіше у вивченому матеріалі.

Обладнання: таблиця "Будова слова”, ксерокопії навчального матеріалу для кожної групи, аудіозапис пісні "На щастя, на долю...”

Хід уроку:

І. Організаційний момент.

Епіграф уроку:

Дорога матусю!

Ніхто, як ти, любити так вміє,

Ділить навпіл і смуток мій, і біль.

Я крізь літа, крізь грози й буревії

Нестиму дяку сонячну тобі.

1

2

3

4

5

6

9

10

11

12

а) "Ранкові вітання”

б) Психологічна готовність до уроку.

Готовий

Не зовсім готовий

Не готовий

ІІ. Актуалізація досвіду та опорних знань.

а) "Мозкова атака”

Учням пропонується протягом 3 хв. створити асоціативний кущ, використавши "Гронування”: їм треба пригадати все, що вони знають про будову слова і упорядкувати свої знання в своєрідне гроно.


Учні дають визначення термінів "корінь”, "префікс”, "суфікс”, "основа слова”, "закінчення”.

б) Графічний диктант.

Учні поділені на 4 групи (парна кількість)

Кожна група готує 1 схему:


в) Вільний диктант (текст по пам'яті)

Завдання: прослухати розмову мами і дочки, записати у зошит ті слова, речення, які найбільше сподобались і запам'ятались.

Розібрати за будовою: стежина, солов'ями, радість.

Доню моя! Хай оберігає тебе доля від хвороби і злих людей, від нещастя і злих язиків, від смутку і нерозумних висловів!

Донечко моя! Хай життя вистелить тобі стежини моріжком і барвінком, висвітить зорями ясними, виспіває солов'ями красними. Доню моя, радосте моя, сонечко ти моє ніжнеє! Хай щастить тобі!

- Які речення за метою висловлювання використані тут?

- Яка роль звертань? Що таке звертання?

г) Самостійна творча робота.

- А зараз ще одна розмова, підслухана вранці.

- Доброго ранку, синочку! Ти вже встав?

- Встав, встав! А що тобі?

- Як тобі спалося? Що снилося, мій любий?

- Ну чого причепилася з самого ранку?

- Та я ж нічого, мій хороший. Іди ж, синочку, снідати.

- Дай спокій! Я ще маю час. Не спішу!

Вчитель: - Чи подобається вам цей діалог?

- А чим не подобається?

- Чи є в нашому класі такі діти, які пізнали себе в цій розмові?

- А як ви зустрічаєте ранок нового дня у своїй сім'ї?

- Які слова використовуєте для привітання?

Робота в парах.

Завдання: Рефлексія (вільне письмо).

Протягом 7-10 хвилин учні письмово викладають свої думки з приводу прочитаного, а далі в парах читають написане одне одному, кілька робіт читаються перед усією групою, роблять розбір 3-ьох слів за будовою (довільно).

ІІІ. Осмислення та усвідомлення взаємозв'язків у вивченому матеріалі (формування навичок використання на практиці здобутих знань).

Метод "Мовний турнір”

Увага! Робота відповідно до даного методу проводиться в гру­пах. Спочатку учні обговорюють питання, а потім індивідуально використовують знання в ігрових завданнях. Підхід до формування груп різний. Спочатку вони формуються як гетерогенні, тобто вклю­чають учнів з різними здібностями, а потім як гомогенні (учні одно­го рівня). На першому етапі учні колективно вирішують завдання і роблять висновки, на другому етапі — беруть участь у змаганнях. Сутність змагання — почергова відповідь на запитання. Учасники груп виграють бали за кожне правильно вирішене завдання. Після турніру всі повертаються до своїх навчальних груп з індивідуальни­ми зарахованими балами. Кожна команда робить загальний підра­хунок, і за кількістю очок визначається група-переможець.

а) Розподільний диктант

(у І – слова з префіксом з -,

у ІІ – з префіксом с -):

Зшити, сховати, скласти, здавати, зробити, створити, зшити, сформувати, сховати, зрушити, спиляти, змити, сфотографувати.

б) Словниковий диктант.

Прийти, прізвище, пречудовий, прірва, премилий, пришити, прізвисько, приклеїти, розсипати, безлюдний, безцінний, розв'язати.

в) Замінити подані словосполучення синонімічними прикметниками з префіксами роз-, без.

Тихі кроки – безшумні; порожня вулиця – безлюдна; широкий степ – безмежний; смілива людина – безстрашна.

ІV. "Мікрофон” ("Збережіть останнє слово за мною”)

Вітько-бідак страждає так,

Аж дригає ногами!

Він – за столом,

Він пише твір:

"Я помагаю мамі”.

Старанно олівець гризе

Та супить брови грізно,

Але нічого – хоч умри!

До голови не лізе...

Та ось тихесенько зайшла

В його кімнату мама:

"Вітюнь, будь ласка, в магазин сходи за сірниками”.

"Ідея!” – вигукнув синок, а мамі:

"Ну й морока!

Сам іди! Я твір пишу –

Роблю важкі уроки”.

І мама вийшла... А Вітько

Швиденько пише в зошит:

"Я в магазин завжди ходжу,

Коли мене попросять...”

Хвилин за десять мама

Знов з'являється у дверях:

"Вітюнь, картопельки начисть,

а я зварю вечерю”.

"Сама начисть! – кричить Вітько.

Та так, що ледь не лопне:

"Я твір пишу! Я – зайнятий!

Сама вари картоплю!”

Виходить мама, а синок

Писати знов сідає:

"Я мамі сам варю обід,

вечерю та сніданок...”

Радіє син.

Не твір, а люкс,

Оцінка буде гарна.

І геть не думає про те,

Що він радіє марно.

- Чому марно радіє синок?

V. Підведення підсумків (формування вмінь аналізу учнями навчальних досягнень).

Вчитель: Діти у вічному боргу перед батьками. Усе, що ми робимо в житті, треба робити так, щоб вони нами пишалися.

Не скупіться на ласку й добро. Творіть себе і світ. Не скупіться на усмішку, на добре слово. Ось послухайте, як пісня вчить нас бути людяними, щирими, добрими, чуйними. Випишіть побажання, висловлені в пісні "На щастя, на долю...”, яку виконує В.Зінкевич.

- З чого ми починали роботу на уроці?

- Що вам найбільше запам'яталось? сподобалось?

- Чи цікаво вам було на уроці?

VІ. Домашнє завдання.

Творча робота "Ми матір називаємо святою...”. Зробити морфемний аналіз 5 слів.






Реферат на тему: Будова слова (урок)


Схожі реферати



5ka.at.ua © 2010 - 2017. Всі права застережені. При використанні матеріалів активне посилання на сайт обов'язкове.    
.